Wypadek wypożyczonym samochodem i jego konsekwencje

samochód

Wypożyczalnie samochodów cieszą się obecnie dużym powodzeniem. Poprawiają komfort i usprawniają przemieszczanie się. Wynajęte auto jest rozwiązaniem wielu problemów do momentu, kiedy zdarzy się wypadek lub kolizja drogowa. Jak postępować w takich sytuacjach?

Samochód z obowiązkowym ubezpieczeniem

Podejmując decyzję o wynajęciu auta z wypożyczalni, przede wszystkim należy upewnić się, że posiada ono obowiązkowe ubezpieczenie OC. Bez niego nie wolno poruszać się po europejskich drogach. Co gorsza, w przypadku gdy dojdzie do kolizji, szkody nie zostaną pokryte przez ubezpieczyciela, lecz z naszej własnej kieszeni.

Wypadek nie jest niczym nietypowym, a stłuczki i kolizje zdarzają się nawet najlepszym kierowcom, niekoniecznie z ich winy. Takie sytuacje uwzględnia każda wypożyczalnia samochodowa, umieszczając odpowiednie klauzule i instrukcje w swoim regulaminie.

Samochody wynajmowane są zarówno przez osoby prywatne, jak i przez firmy, które w ten sposób zapewniają wygodny transport pracownikom w podróży służbowej lub gościom. Bez względu na to, kto figuruje w umowie najmu, procedury, którymi powinien kierować się kierowca, są takie same.

Podstawowe czynności obowiązujące po wypadku

Przepisy towarzystw ubezpieczeniowych za odpowiedzialną za wypadek uważają osobę będącą właścicielem pojazdu, czyli w tym wypadku wypożyczalnię. Nie oznacza to jednak, że kierujący autem nie ma żadnych obowiązków, a od ich dopełnienia zależy zwrot wpłaconej wcześniej kaucji. Jak najszybciej po kolizji powinien on skontaktować się z firmą udostępniającą pojazd oraz postępować zgodnie z zasadami przyjętymi podczas każdego wypadku drogowego. W poważniejszych przypadkach konieczne jest wezwanie policji oraz sporządzenie notatki potwierdzającej, kto jest sprawcą zdarzenia. Wypożyczalnia samochodowa w umowie może również gwarantować auto zastępcze, a nawet odbiór pojazdu, jeśli nie kwalifikuje się on do dalszej jazdy. Przed podpisaniem umowy warto pamiętać, że na wiele wydarzeń nie mamy wpływu. Dlatego wskazane jest zasięgnięcie informacji o konsekwencjach i zasadach postępowania obowiązujących w konkretnej firmie.